چهره غم‌زده چرنوبیل زیر مادون قرمز!

تصاویر خیره‌کننده‌ای که در ادامه مشاهده می‌کنید انزاوی تلخ چرنوبیل را نشان می‌دهند؛ تلخ‌تر از آنچه تاکنون دیده‌اید.

ولادمیر میتگویین عکاس هنرمندی است که با استفاده از فیلترهای اینفرارد یا مادون قرمز جزییات این نخ‌نماشدگی و متروکه ماندن را برجسته‌تر می‌کند. یک اتوبوس اوراقی، یک سیستم رادار، یک شهربازی، عروسک، سالن ورزش، پیانو و غیره؛ اینجا زمان یخ زده است.

سایه‌های قرمز فیلترشده باعث می‌شود پس‌زمینه یخ‌زده و برفی این شهر غم‌زده جلوه بیشتری پیدا کنند.

میتگویین ۳۲ سال سن دارد و به تازگی سری جدیدی از مجموعه تصاویر خود در زمان بازدید از این مکان در جولای سال ۲۰۱۷ را منتشر کرد. این سفر خودجوش منحصراً با هدف روایت داستان این مکان در مصیبت سال ۱۹۸۶ انجام شد.

فاجعه مصیت‌بار انفجار هسته‌ای و اتمی چرنوبیل در روز ۶ اردیبهشت ۱۳۶۵ (۲۶ آوریل ۱۹۸۶) در نیروگاه چرنوبیل اوکراین رخ داد. انفجار و آتش‌سوزی در رآکتور شماره ۴ نیروگاه چرنوبیل باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخش بزرگی از غرب شوروی و اروپا شد.

در اثر فاجعه چرنوبیل قریب به ۵ میلیون نفر آسیب دیدند، حدود ۵ هزار مرکز مسکونی در روسیه سفید، اوکراین و فدراسیون روسیه با ذرات رادیو اکتیو آلوده شدند. از میان آنها، ۲۲۱۸ شهر و روستا با جمعیت حدود ۲/۴ میلیون نفر در محدوده اوکراین قرار داشتند، فاجعه چرنوبیل جمعیت کشورهای مذکور را تحت‌الشعاع قرار داد.

با وجود گذشت سال‌ها از این حادثه، هنوز آثاری از مواد رادیو اکتیو و جهش‌های ژنتیکی در مردم منطقه مشاهده می‌شود. در این میان، می‌توان به ناقص شدن نوزادان در دو دهه اخیر، از قبیل بی‌دست و پا متولد شدن اشاره کرد.

خسته از تدریس زبان انگلیسی، پا به بازاری گذاشتم که در آن نوکیا با N97 mini خود فرمانروایی می‌کرد و سامسونگ با کوربی‌های لمسی و رنگارنگش تازه پا به میدان رقابت گذاشته بودند؛ بازاری که هنوز تب آیفون 3G در آن داغ بود و مدل 3Gs آن دست یک عده افراد خاص بود؛ ال‌جی شکلات بلندقامتش را تبلیغ می‌کرد و سونی اریکسون قدیم با مدل‌های واکمن خود بازار را تصاحب کرده بود. از آن زمان تا کنون، من مانده‌ام و دنیایی رو به تحول و اطلاعاتی که هر روز تکمیل‌تر می‌شود؛ دنیایی از مجلات و وب‌سایت‌ها که برایم در حکم یک دانشگاه است؛ دانشگاهی بدون امتحان! چه شود! هم می‌نویسم، هم یاد می‌گیرم و هم ذهنی عاری از دغدغه آزمون‌های پایان ترم و حضور و غیاب دارم! شاید روزی حتی فکرش را هم نمی‌کردم که خود را تافته در لابه‌لای الیاف فناوری‌ها و اخبار روز آی.تی ببینم که هر روز رنگ عوض می‌کند و از آنچه آرزویش را داشتم یک دنیا فاصله بگیرم. اما حالا با ذوق و شوق و عاری از تعصب، سوار بر قطار فناوری، می‌روم تا ببینم به کجا می‌رسم! تحصیلات: کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد زبانشناسی

مطالب مرتبط

پاسخ بدهید