گزارش تصویری: روز جهانی زن در کشورهای مختلف

از نپال تا اسپانیا و پاکستان و بسیاری دیگر از کشورهای گوشه و کنار دنیا، راهپیمایی‌های گسترده‌ای برای نمایش برابری حقوق زنان در ۸ مارس مصادف با روز جهانی زن برگزار شد.

روز بین‌المللی زنان در تاریخی نه چندان دور به روز جهانی “زنانِ کارگر” معروف بود. این روز بزرگداشت مقام زن در سر تا سر دنیاست که هر سال در هشتمین روز از ماه مارس برگزار می‌شود.

روز جهانی زن بهانه بزرگی برای برپایی جشن‌هایی برای زنان در همه جای دنیاست. این مراسم در هر کشور بسته به مناطق مختلف، رنگ و بوی خاصی دارد؛ گاهی تمرکز جشن بر بزرگداشت و دفاع از حقوق زنان است؛ گاهی نمایش قدردانی و عشق به زن و در برخی کشورها نیز برگزاری جشن برای برجسته کردن دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زنان صورت می‌گیرد.

اما در کل، این روزها دیگر روز جهانی زن در بیشتر مناطق دنیا، رنگ و بوی سیاسی خود را از دست داده و آمیزه‌ای از روز مادر و روز ولنتاین شده است؛ مناسبتی که مردان به این بهانه عشق خود را به زنان نشان می‌دهند.

آن چه در ادامه مشاهده می‌کنید، گوشه‌ای از این مراسم و راهپیمایی‌ها در کشورهای مختلف است.

امریکا، نیویورک

یونان، آتن

سودان جنوبی، مینگ کامان

اسپانیا، بارسلون

یونان، آتن

هند، دهلی نو

ایتالیا، رم

فیلیپین، مانیلا

پاکستان، اسلام آباد

کره جنوبی، سئول

نپال، کاتماندو

بنگلادش، داکا

سنگاپور

بلاروس، مینسک

اسپانیا، بارسلون

اسپانیا، مادرید

ایتالیا، میلان

ترکیه

انگلیس، لندن

روسیه، سنت پترزبورگ

خسته از تدریس زبان انگلیسی، پا به بازاری گذاشتم که در آن نوکیا با N97 mini خود فرمانروایی می‌کرد و سامسونگ با کوربی‌های لمسی و رنگارنگش تازه پا به میدان رقابت گذاشته بودند؛ بازاری که هنوز تب آیفون 3G در آن داغ بود و مدل 3Gs آن دست یک عده افراد خاص بود؛ ال‌جی شکلات بلندقامتش را تبلیغ می‌کرد و سونی اریکسون قدیم با مدل‌های واکمن خود بازار را تصاحب کرده بود. از آن زمان تا کنون، من مانده‌ام و دنیایی رو به تحول و اطلاعاتی که هر روز تکمیل‌تر می‌شود؛ دنیایی از مجلات و وب‌سایت‌ها که برایم در حکم یک دانشگاه است؛ دانشگاهی بدون امتحان! چه شود! هم می‌نویسم، هم یاد می‌گیرم و هم ذهنی عاری از دغدغه آزمون‌های پایان ترم و حضور و غیاب دارم! شاید روزی حتی فکرش را هم نمی‌کردم که خود را تافته در لابه‌لای الیاف فناوری‌ها و اخبار روز آی.تی ببینم که هر روز رنگ عوض می‌کند و از آنچه آرزویش را داشتم یک دنیا فاصله بگیرم. اما حالا با ذوق و شوق و عاری از تعصب، سوار بر قطار فناوری، می‌روم تا ببینم به کجا می‌رسم! تحصیلات: کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد زبانشناسی

مطالب مرتبط

پاسخ بدهید