مرسدس ویژن EQ Silver Arrow : اِسپیدستر خیره‌ کننده‌ی ۷۲۰ اسب بخاری!

در حالیکه رویداد Pebble Beach امسال تحت تاثیر پرده برداری از سوپر اسپورت‌هایی مانند بوگاتی دیوو و لامبورگینی اونتادور SVJ قرار گرفت، کانسپت اِسپیدستر کمپانی اینفینیتی به نام Prototype 10 خودروی نمایشی ویژه‌ای بود. در این میان کمپانی مرسدس بنز نیز از کانسپت Silver Arrow خود که در ساخت آن از خودرو‌های قدیمی الهام گرفته شده رونمایی کرد و باید گفت که خودرویی کاملاً خیره کننده است.

طراحی آیرودینامیک این کانسپت به نشانه‌ی احترام به مدل مسابقه‌ای رکورد شکن مرسدس W125 گرند پریکس که توسط Rudolf Caracciola رانده شد از این خودرو الهام گرفته شده است. این راننده در سال ۱۹۳۷ و در اتوبان A5 ما بین فرانکفورت و دارمشتات که یک جاده آزاد بوده و تا نوامبر سال ۲۰۱۷ بدون شکست باقی مانده بود، موفق به دستیابی به سرعت متوسط ۲۶۸٫۷ مایل در ساعت شد.

به گفته مدیر ارشد بخش طراحی کمپانی دایملِر AG یعنی گوردِن واگِنِر “ بیش از هشتاد سال پیش مدل تاریخی Silver Arrow به لطف شکل کم مقاومت خود در برابر جریان هوا و عوامل دیگر، این موضوع را ثابت کرد که زمانیکه صحبت از سرعت در میان بود شرکت مرسدس بنز در این زمینه پیشگام محسوب می‌شد.

کانسپت ویژن EQ Silver Arrow نیز از همین میراث بهره می‌برد. این خودرو که با هدف شتاب گیری و لذت رانندگی ساخته شده، ویژگی لوکس بودن پیشرفته‌ای را در برداشته و همچنین بینشی به آینده‌ی طراحی این کمپانی در نظر گرفته می‌شود. به عنوان نتیجه، این خودرو نمایشی به طور کامل از ویژگی منحصر به فرد طراحی متعلق به برند تکنولوژی و محصول EQ جدید ما برخوردار است”.

شکل براق بدنه‌ی این خودرو بازگشتی به طراحی آیرودینامیک مدل W125 محسوب می‌شود که فلسفه‌ی طراحی ‘خلوص جسمانی’ این شرکت را نیز دنبال می‌کند. کانسپت EQ Silver Arrow که تنها برای یک سرنشین فضای نشستن ارائه می‌دهد دارای طول ۱۷٫۳ فوت است که این در حالیست که بدنه‌ی آن به طور کامل از فیبر کربن ساخته شده است.

این خودرو همچنین به نشانه‌ی موافقت با مدل مسابقه‌ای تاریخی Silver Arrow به رنگ Alubeam Silver رنگ آمیزی شده که به منظور پایین نگه داشتن وزن فاقد یک لایه رنگ سفید بود. یک نوار روشنایی ادامه دار در قسمت جلوی این خودرو چراغ‌های جلو باریک آن را به هم متصل می‌کند و همچنین قسمت پایینِ بدنه در کناره‌ها نیز از یک نوار روشنایی که تا انتهای خودرو نیز ادامه دارند برخوردار هستند.

حروف گذاری EQ در مقابل چرخ‌های عقب با روشنایی آبی رنگ خود جلب توجه می‌کنند که نمایانگر برند زیر مجموعه‌ی برقی کمپانی مرسدس یعنی EQ می‌باشند.

تایر‌های ۲۵۵/ ۲۵ R 24 در قسمت جلو و تایر‌های ۳۰۵/ ۲۵ R 26 در قسمت عقب که تا حدی پوشیده شده‌اند، شتاب و چسبندگی فوق العاده‌ای را ارائه می‌دهند. این خودرو همچنین دارای یک اسپویلر پشتی کنشی است که همانند مدل پروجِکت وان در هنگام نیاز بزرگ‌تر می‌شود. کانسپت EQ Silver Arrow همانطور که انتظار می‌رفت تماماً برقی است. موتور‌های برقی این خودرو که به یک باطری ۸۰ کیلو وات ساعتی متصل هستند به صورت ترکیبی خروجی قدرت ۷۵۰ اسب بخار و یک شعاع رانندگی ۲۴۸ مایلی را ارائه می‌دهند.

در داخل، اتاق این خودرو نیز گذشته و آینده را به ترکیب هم در می‌آورد. مواد الهام گرفته شده توسط خودرو‌های مسابقه‌ای تاریخی کمپانی مرسدس بنز که در اتاق این خودرو به کار رفته‌اند شامل چرم اصل قهوه‌ای رنگ در صندلی‌ و فرمان در کنار آلومینیم براق در سرتاسر فضای داخلی و همچنین چوب گردو سخت به همراه نوار‌های چوب مخروطی تیره‌تر در قسمت کف خودرو می‌شود. موارد ذکر شده با تکنولوژی آینده گرایانه‌ از جمله یک صفحه نمایش پانورامایی که اطلاعات را در مقابل راننده نمایش می‌دهد در تضاد قرار می‌گیرند.

به عنوان مثال تصویری سه بعدی از محیط اطراف از پشت به نمایش گذاشته می‌شود و یا صفحه نمایش خودرو این قابلیت را دارد که یک پیست مسابقه مجازی را در بزرگراه و به همراه خودرو‌های خیالی که می‌توانید با آن‌ها به مسابقه بپردازید را اضافه کند. علاوه بر این یک صفحه نمایش لمسی نیز در فرمان این خودرو وجود دارد که می‌تواند به منظور انتخاب حالت‌های رانندگی مختلف مانند راحتی، اسپورت، و اسپورت پلاس مورد استفاده قرار گیرد.

اگر علاقه‌ای به رانندگی در سکوت ندارید می‌توان از این صفحه نمایش به منظور تغییر تنظیمات صدا نیز استفاده کرد که این قابلیت این آپشن را در اختیار راننده قرار می‌دهد که خودرو صدایی همانند یک مدل فرمول وان Silver Arrow یا یک مرسدس AMG هشت سیلندر تولید کند.

مدل EQ Silver Arrow شاید تنها یک خودرو نمایشی باشد اما این خودرو پیش نمایشی از نشانه‌های طراحی را ارائه می‌دهد که می‌توان همانند نوار به کار رفته در این خودرو که دو چراغ جلویی را به هم متصل می‌کند از مدل‌های برقی آینده‌ کمپانی مرسدس بنز انتظار داشت. علاوه بر این تصور مکانیزم تولید و انتقال قدرت مورد استفاده در یک خودرو Halo کمپانی مرسدس EQ در آینده، آسان خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاه خودتان را ارسال کنید