لیزری یا جوهری؟ کدام پرینتر به درد من می‌خورد؟

نویسنده:

۱۲:۵۹:۳۲

چاپگر یا پرینتر دستگاه‌ چندکاره‌ای است که برای کاربران مشاغل گوناگون بهینه شده‌ است. چه نیاز به چاپ اسناد برای جلسات داشته باشید یا برای کارمندان، برای رسیدن به اهداف شغلی زیادی به کار می‌رود. اما قبل از اینکه مدل خاصی را برای دفتر کار یا منزل خود انتخاب کنید، اول تصمیم بگیرید پرینتر تونردار لیزری می‌خواهید یا کارتریج‌دار جوهری. و این را هم در نظر بگیرید که کدام یک از اینها قوی‌ترین کیفیت چاپ و سرعت را برای شما فراهم می‌کنند. هر دو نوع از چاپگرها مزایا و معایب خودشان را دارند که بر حسب وسعت کار و استفاده شما متغیر است.

ویژگی‌های یک چاپگر

photo_2016-12-13_00-59-27

با اینکه پرینترهای لیزری یا جوهری یک کارکرد نهایی را دارند اما عملکرد درونی آنها متفاوت است و نقات قوت و ضعف خاص خود را دارند. در اداره‌ای که چند کارمند دارد یا کل سازمان از یک پرینتر استفاده می‌کنند، پرینترهای لیزری تونردار قدرت بیشتری دارند. این پرینترهای لیزری تعداد صفحات بیشتری را چاپ کرده و سرعت چاپ آنها در ازای صفحات چاپ شده در هر دقیقه بیشتر است. به همین دلیل، برای گروه‌های بزرگ‌تر، اداره‌های بزرگتر و تعداد کارمندان بیشتر بسیار ایده‌آل است.

در عوض، پرینترهای جوهری سرعت چاپ پایین‌تری در هر دقیقه دارند و برای استفاده شخصی مناسب و در منزل مناسب هستند. با این حال، پرینترهایی که کارتریج جوهری دارند عموماً جزییات رنگ بهتر و دقت رنگ بالاتری در مقایسه با پرینترهای تونری دارند. با اینکه برخی از پرینترهای لیزری که مخصوص سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ هستند می‌توانند چاپ رنگی با کیفیتی هم‌رده پرینترهای جوهری داشته باشند اما در نهایت رنگ تصویری که چاپ می‌شود با تصویر اصلی متفاوت است.

قیمت و اندازه

به لطف ایجاد فناوری‌های جدید در چاپگرها، اختلاف قیمت نهایی پرینترهای لیزری و جوهری مثل آن قدیم‌ها خیلی زیاد نیست. هر دو مدل لیزری و جوهری در مدل‌های ارزان قیمت و گران‌قیمت عرضه می‌شوند و می‌توانند برای کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ سازمانی مقرون به صرفه باشند. با این حال، اندازه هر کدام از این چاپگرها بسیار متفاوت است.

پرینترهای لیزری به فضای زیاد برای قطعات کارتریج بزرگ نیاز دارند و در نتیجه بسیاری از آنها ابعاد حجیمی داشته و برای قرار گرفتن در فضای کوچک مناسب نیستند. اگر در خانه استفاده می‌کنید یا کسب و کار کوچکی دارید که فضایش هم محدود است انتخاب چنین پرینتری می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

انتخاب مناسب برای شرکت‌ها و مؤسسات بزرگ

قابلیت‌هایی مانند برخورداری از دستگاه فکس (یا نمابر) و اسکنر در همۀ کلاس‌ها از پرینترهای جوهری و لیزری یافت می‌شود. همان طور که می‌بینید این ویژگی‌ها مفیدند و کیفیت و عمق امکانات آنها در مدل‌های شرکتی از پرینترهای لیزری بزرگ خیلی قوی‌تر است. علاوه بر این، با پرینترهای تونری پیشرفته نیز کاربران می‌توانند از گزینه‌هایی مانند چندین طبقه کاغذ برای ظرفیت ذخیره بیشتر بهره‌مند خواهند شد. چاپگرها در چنین محدوده قیمتی برای کسب‌وکارهای تجاری که تعداد کاربران پرمصرف بیشتری دارد استثنایی هستند.

photo_2016-12-13_00-59-43

با در نظر گرفتن میزان صفحاتی که چاپ می‌کنید و نیازهای خود، می‌توانید تصمیم بگیرید که مدل تونردار لیزری را برای شرکت خود می‌خواهید یا مدل کارتریج‌دار جوهری. همان طور که در حال تصمیم‌گیری هستید، از خودتان سؤالاتی بپرسید: آیا برای یک دفتر کار پرینتر می‌خواهید یا دوتا؟ آیا چاپگر برای اسناد باکیفیت می‌خواهید یا فقط برای استفاده در دفتر و مصارف تجاری؟ آیا زیاد از پرینتر استفاده می‌کنید و نیاز به طبقه‌های بیشتر و ظرفیت بالا و ابزارهای چاپ دارید یا خیر؟ وقتی صحبت از نیازهای کسب و کار شما به میان می‌آید، چاپگرها می‌توانند گستره وسیع‌تری از امکانات و ویژگی‌ها را داشته باشند.

برگرفته از
toptenreviews
لینک کوتاه

دیدگاه