هنر بسته‌بندی با مه

نویسنده:

۰۶:۲۵:۰۲

 
هنرمند ژاپنی "فوجیکو ناکایا" (Fujiko Nakaya) یک سال از زمان خود را صرف زحمت برای ضبط و بررسی دقیق اطلاعات آب و هوا کرد، تا بتواند راه‌های پوشاندن خانه شیشه‌ای معمار "فیلیپ جانسون" (Philip Johnson) را در مه، مورد مطالعه قرار دهد.

در پایان، او تا حد زیادی از ایده‌ی اندازه گیری و کالیبراسیون دقیق مه منصرف شد و به جای آن اجازه داد تا طبیعت روند خود را طی کند و غبار را شکل دهد. ناکایا در مصاحبه‌ای می‌گوید "طبیعت قالب است و باد به آن حجم می‌دهد. اما این فقط نیمی از داستان است؛ شما باید به داخل مه بروید و از لحاظ فیزیکی آن را تجربه کنید. این اصلی‌ترین تجربه برای این کار می‌باشد. این تجربه احساس و تخیلات شما را آزاد می‌کند."

این هنرمند هشتاد ساله، طی 45 سال گذشته، در سراسر جهان مزارع، جنگل‌ها، پارک‌های بازی کودکان و میادین عمومی را با مه بسته بندی کرده و پوشانده است. او با استفاده از کالیبره کردن شرایط، مانند باد و رطوبت، اشکال لمس ناپذیری را می‌سازد. اما این پروژه کمی متفاوت بود؛ خانه شیشه‌ای، اولین نصب و راه اندازی او در مقیاس بزرگ در شرق ساحل امریکا بوده است.
این خانه مدرن در بالای یک پرتگاه قرار دارد و به دره و دریاچه، با نمایی رو به جنگل و فراتر از آن مشرف می‌باشد. ناکایا می‌گوید " زیبایی، عالی و وصف ناپذیر بود. من می‌خواستم این ارکستر در هماهنگی با باد و طنین‌انداز با چشم‌اندازی رو به تمام دره باشد."

این ساختمان بر 19 هکتار از زمین‌های کشاورزی که جانسون برای انواع پروژه‌های معماری از آن استفاده می‌کند، بنا شده است. این زمین از سال 1949 در "New Canaan"، برای شش دهه است که به یک بوم برای معماری‌های او تبدیل شده است.
 
یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
بسته‌بندی
لینک کوتاه