۵ راه ساده برای توقف خرو‌پف

نویسنده:

۰۷:۲۹:۳۵

نکاتی برای توقف خروپف
  • از یک رژیم غذایی سالم بهره ببرید و وزن خود را متناسب نگه‌دارید. اضافه‌وزن حتی به میزان چند کیلوگرم نیز می‌تواند منجر به بروز خروپف شود. در این حالت، بافت‌های چربی اطراف گردن به مسیر هوا فشار وارد کرده و مانع ورود و خروج هوا می‌شود.
  • سعی کنید روی پهلو بخوابید. زمانی که روی کمر می‌خوابید، زبان، چانه و تمام بافت‌های چربی زیر چانه شل شده و مسیر هوا را تنگ می‌کنند. اگر روی پهلو بخوابید، این مشکل رفع می‌شود.
  • از مصرف الکل بپرهیزید. الکل باعث می‌شود ماهیچه‌ها در طول شب بیش‌ازاندازه راحت باشند. این راحتی بیش‌ازاندازه ماهیچه‌ها باعث می‌شود پشت گلو به آسانی پایین بیفتد و منجر به خروپف شود.
  • مصرف دخانیات را قطع کنید. مصرف سیگار باعث تحریک پوشش داخلی حفره بینی و گلو می‌شود. این امر در نهایت منجر به تورم و التهاب می‌گردد. اگر مجراهای بینی مسدود شوند، تنفس از طریق بینی دشوار می‌شود؛ زیرا جریان هوا کاهش می‌یابد.
  • مجراهای بینی خود را تمیز نگه‌دارید تا بیشتر از طریق بینی نفس بکشید تا دهان. اگر به دلیل آلرژی بینی‌تان کیپ شده است، از قرص‌های ضد حساسیت یا همان آنتی‌هیستامین‌ها استفاده کنید. از پزشک داروخانه کمک بخواهید یا به پزشک مراجعه کنید.
دستگاه‌های تجاری مختص توقف خروپف
دستگاه‌های مختلفی برای رفع این مشکل طراحی شده و به فروش می‌رسند. از جمله این دستگاه‌ها می‌توان به نواره‌های بینی که سوراخ‌های بینی را عریض‌تر باز می‌کنند، اسپری‌های گلو و دستگاه‌هایی به نام دستگاه‌های بهبود آرواره اشاره کرد که محل قرارگیری فک را تغییر می‌دهند تا هوا به راحتی جریان داشته باشد.


درمان‌های پزشکی خروپف

در برخی افراد مبتلا به خروپف برای رفع مشکلات ساختاری مجراهای هوا از جراحی استفاده می‌شود.
اگر خروپف در نتیجه شلی نرم‌کام ایجاد شده باشد، روشی به نام حذف با بسامد رادیویی که از انرژی گرما برای سفت کردن نرم‌کام استفاده می‌کند، به کار گرفته می‌شود.

 

برگرفته از
خرو‌پف
لینک کوتاه