فروش اولین بوگاتی ویرون در حراجی

نویسنده:

۰۲:۴۸:۵۳

آخرین اتومبیل بوگاتی ویرون اوایل سال جاری به فروش رسید؛ اما اولین ویرونی که به فروش رسیده بود، مجدداً در حراجی RM Auction در Monterey Car Week به قیمت ۱٬۸۱۵٬۰۰۰ دلار به فروش رسید.

بوگاتی ویرون بیش از یک دهه در حال تولید بوده و در نسخه‌های متعددی همانند رودستر گرند اسپرت (Grand Sport)، سوپر اسپرت (Super Sport) و ویتس (Vitesse ) عرضه شده است تا جایگاه ویرون به عنوان سریع‌ترین اتومبیل جهان در میان اتومبیل‌های تولید انبوه را حفظ کند.

با این حال حتی مبتدی‌ترین ویرون‌ها یعنی شاسی ۰۰۱ هنوز شگفت‌انگیز است. موتور ۸٫۰ لیتری W6 این اتومبیل حدود ۱۰۰۰ اسب بخار توان دارد و دیفرانسیل چهارچرخ است. حداکثر سرعت این اتومبیل ۲۵۳ مایل در ساعت است. زمانی که در سال ۲۰۰۵ این اتومبیل تازه معرفی شده بود، چنین سرعتی رکورد جهانی محسوب می‌شد؛ اما از آن زمان تاکنون این رکورد رسماً توسط اتومبیل‌های اس‌اس‌سی اولتیمیت آئرو ( SSC Ultimate Aero) و ویرون سوپر اسپرت (Veyron Super Sport) خود بوگاتی که ۲۶۸ مایل در ساعت سرعت دارد، شکسته شده است.
جالب است بدانید قیمت حراج این اتومبیل که ۱٫۸ میلیون دلار است، با قیمت اصلی این اتومبیل در سال ۲۰۰۵ که ۱٬۲۵۰٬۰۰۰ دلار بود، تفاوت کمی دارد.

اولین بوگاتی ویرون تنها ۷۶۴ مایل مسافت طی کرده است. این اتومبیل بخشی از کلکسیون شگفت‌انگیز Pinnacle Portfolio محسوب می‌شد. در این کلکسیون اتومبیل‌های مک‌لارن اف ۱ (McLaren F1) که با مشخصات فنی مختص مسابقه ال‌ام به‌روزرسانی شده و به قیمت ۱۳٫۷ میلیون دلار به فروش رفت و آخرین فراری انزو (Ferrari Enzo) که به قیمت ۶ میلیون دلار فروخته شد نیز به چشم می‌خورد.
در ابتدا شرکت بوگاتی قصد داشت تنها ۳۰۰ دستگاه کوپه ویرون تولید کند؛ اما بعدها ۱۵۰ دستگاه رودسترهای گرند اسپرت نیز به این تعداد اضافه و در مجموع ۴۵۰ اتومبیل ویرون تولید کرد. این تعداد شامل مدل‌های سوپر اسپرت، ویتس و نسخه‌های ویژه مانند مدل‌های لجند (Legend) نیز می‌شود.
 

برگرفته از
بوگاتی ویرون
لینک کوتاه