فراری ۴۸۸ پیستا : قدرتمند‌ترین فراری هشت سیلندر تاریخ!

بعد از تصاویر منتشر شده روز گذشته، مدل قدرتمند ۴۸۸ پیستا رسما پیش از نمایشگاه خودرو ژنو رونمایی شد. همانطور که انتظار می‌رفت این رقیب پورشه ۹۱۱ GT2 RS، سریع‌تر و به طور قابل توجهی سبک وزن‌تر از مدل مرسوم ۴۸۸ GTB است که این در حالیست که در این خودرو شاهد به ارث رسیدن بسیاری اجزای استفاده شده در همتای این خودرو یعنی فراری مسابقه‌ای فوق العاده ۴۸۸ Challenge هستیم. اگر نام خاص این خودرو برای شما هم تعجب آور است باید گفت که “پیستا” در زبان ایتالیایی به معنی “مسیر” بوده و “ بطور مستقیم تجلیلی از میراث بی‌نظیر فراری در ورزش خودرو‌های موتوری” می‌‌باشد.

جانشین سری خاص هشت سیلندر فراری که شامل مدل‌های ۳۶۰ Challenge Stradale، ۴۳۰ Scuderia و ۴۵۸ Speciale، اکنون ۹۰ کیلوگرم نسبت به مدل ۴۸۸ GTB سبک‌ وزن‌تر بوده و وزن خشک این خودرو را به رقم تاثیر برانگیز ۱۲۸۰ کیلوگرم می‌رساند. فراری ۴۸۸ پیستا که در حال حاضر قدرتمند‌ترین موتور هشت سیلندر تاریخ برند فراری را در اختیار دارد، “بیشترین افزایش قدرت موتور تا به امروز را در یک خودرو سری خاص ارائه می‌دهد.” این خودرو که مجهز به یک موتور ۳٫۹ لیتری V8 توربو دو قلو است دارای ۵۰ اسب بخار قدرت، بیشتر از مدل مرسوم ۴۸۸ GTB بوده و اکنون با خروجی قدرت ۷۱۰ اسب بخار مساوی با مک لارن ۷۲۰S قرار می‌گیرد.

این خودرو همچنین با داشتن ۷ پوند فوت گشتاور بیشتر نسبت به GTB، در مجموع ۵۶۸ پوند فوت گشتاور ارائه می‌دهد. این سوپر اسپورت فوق العاده که دارای سرعت اوج ۲۱۱ مایل بر ساعت است، برای رسیدن به سرعت صد کیلومتر در ساعت (۶۲ مایل در ساعت) به ۲٫۸۵ ثانیه و برای رسیدن به سرعت ۱۲۴ مایل بر ساعت تنها به ۷٫۶ ثانیه نیاز دارد. این اعداد و ارقام فوق العاده نشان می‌دهند که فراری در حال وقت تلف کردن نیست. به عنوان مقایسه،‌ مدل ۴۸۸ GTB با سرعت اوج ۲۰۵ مایل در ساعت در ۳ ثانیه به سرعت صد کیلومتر در ساعت و در ۸٫۳ ثانیه به سرعت ۱۲۴ مایل در ساعت می‌رسد. اگر فکر می‌کردید که مدل ۴۸۸ GTB یک سوپر اسپورت با صدایی فوق العاده است باید گفت که به ادعای فراری کیفیت صدا و شدت آن در مدل ۴۸۸ پیستا در تمامی دنده‌ها و در تمامی سر‌عت ها بالاتر است.

فراری همچنین تجربه گسترده خود در زمینه ورزش خودرو‌های موتوری را برای افزایش عملکرد آیرودینامیک این خودرو در پیست مسابقه و در جاده اعمال کرده است. قسمت جلویی این خودرو مجهز به یک S-Duct الهام گرفته شده از خودرو‌های فرمول وان و دیفیوزر‌های جلویی با زاویه شیب دار برای افزایش نیروی Downforce می‌باشد. اسپویلر عقبی نیز نسبت به قبل بالاتر و بلندتر بوده و دارای یک شکل بهینه‌ شده‌تر است. این اجزای بکار رفته شده در ۴۸۸ پیستا نه تنها ظاهر این خودرو را به طور مناسبی جذاب‌تر می‌کند بلکه نیروی Downforce را نیز در مقایسه با مدل ۴۸۸ GTB، ۲۰ درصد افزایش می‌دهد. این خودرو همچنین برای بالا بردن کیفیت تجربه رانندگی به آخرین تکنولوژی فراری مجهز است که شامل Side-Slip Angle Control 6 E-Diff3، F1-Trac، سوسپانسیون magnetorheological، و Ferrari Dynamic Enhancer می‌شود.

پیستا همچنین اولین خودرویی است که از تکنولوژی FDE که یک سیستم با قابلیت تنظیم خودکار میزان فشار ترمز بر روی کالیپر‌ها می‌باشد، استفاده می‌کند. فراری ۴۸۸ پیستا در ششم مارس در نمایشگاه خودرو ژنو رونمایی جهانی خواهد شد.

مطالب مرتبط

Leave a Reply