ارتباط اختلالات خواب، درد و افسردگی با آرتروز

نویسنده:

۰۶:۳۲:۱۸

یکی از محققان می‌گوید: «اختلالات خواب یکی از شکایات رایج افرادی است که درد دارند و یا به آرتروز مبتلا هستند. این تحقیق منحصر به فرد است؛ زیرا ما رابطه میان خواب، دردهای ناشی از ورم مفاصل ، ناتوانی و افسردگی را به طور همزمان و در یک تحقیق مورد بررسی قرار دادیم».

آرتریت یا همان التهاب مفاصل یکی از رایج‌ترین بیماری‌های آمریکا است. طبق گزارش سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا، از هر 5 نفر 1 نفر به این بیماری مبتلاست. آرتروز شایع‌ترین نوع آرتریت است که حدود 30 میلیون نفر در آمریکا به آن مبتلا هستند.
آرتروز علائمی نظیر درد و مشکلاتی در حرکت مفاصل درگیر دارد. با این حال، تحقیقات قبلی نشان دادند که 77 درصد افرادی که از آرتروز رنج می‌برند، مشکلات خواب دارند. 31 درصد نمی‌توانند بخوابند و 81 درصد نمی‌توانند خواب یکپارچه داشته باشند.
محققان با 288 بیمار مبتلا به آرتروز از جاهای مختلف مصاحبه کردند. این بیماران به سؤالاتی در مورد اختلالات خواب، درد، ناتوانی و علائم افسردگی پاسخ دادند. سپس به مدت یک سال این بیماران تحت نظر قرار گرفتند.

محققان تجزیه و تحلیل‌های اولیه را انجام دادند تا ارتباطات مختلف میان اختلالات خواب، درد، ناتوانی و افسردگی را بررسی کنند. آنان از اطلاعات مربوط به اختلالات خواب استفاده کرده و تغییرات درد، ناتوانی و افسردگی را برای بیش از یک سال پیش‌بینی کردند.
در نهایت مشخص شد که خواب به طور مستقل با درد و افسردگی مرتبط است، اما ناتوانی ربطی به اختلالات خواب ندارد.
بیمارانی که از درد شدید شکایت داشتند، یک سری علائم افسردگی از خود نشان می دادند که به واسطه خواب نامناسب و درد تشدید می‌شدند. آن دسته از بیمارانی که علائم افسردگی شدیدتری داشتند، همان بیمارانی بودند که هم مشکلات اساسی در خواب داشتند و هم دردی بیشتر از حد متوسط تجربه می‌کردند.
این تحقیق نشان می‌دهد که افسردگی نقش مهمی در ارتباط میان درد و خواب دارد.

محققان معتقدند این تحقیق به دلیل استفاده از روشی بی‌دقت در مصاحبه با بیماران، محدود است. آن‌ها اظهار داشتند جهت اطمینان از صحت این تحقیق بایستی از یک سیستم ارزیابی دقیق استفاده کرد.
طبق این تحقیق، مشکلات خواب علائم افسردگی را به هنگام درد شدید، تشدید می‌کنند. این مسئله تأثیر مهمی بر درمان این بیماری دارد. این بدین معنی است که درمان دردهای ناشی از آتروز از طریق کاهش اختلالات خواب به کاهش دردهای احساسی مرتبط با درد نیز کمک خواهد کرد».

پریا اقدامی

برگرفته از
آرتروز
لینک کوتاه

دیدگاه