نگاهی اولیه به ورژن تولیدی BMW iNext!

در حال حاضر تا عرضه‌ی مدل شاسی بلند برقی iNext که پرچم‌دار آینده‌ی کمپانی BMW به شمار می‌رود دو سال زمان باقیست. پس از رونمایی از مدل کانسپت iNext در سال گذشته این خودرو ساز تصاویر جدیدی از یک نمونه‌ی اولیه‌ی استتار شده‌ که برای آزمایش در مسیری برفی به مرکز آزمایش زمستانی این شرکت در آریِپلوگ کشور سوئد برده شده را منتشر ساخته‌ است که امکان بهینه ساختن تمامی اجزاء سواری، شاسی و سوسپانسیون تحت شرایط جاده‌ای و آب و هوایی شدید را برای این شرکت فراهم می‌سازد.

در حال حاضر مدل‌های استتار شده‌ی BMW iNext در جاده‌‌های پوشیده شده از برف و دریاچه‌های یخ زده مورد بررسی قرار می‌گیرند که در این شرایط موتور برقی، باطری ولتاژ بالا، و سیستم خنک کننده آن‌ها به منظور اطمینان از اینکه اجزاء خودرو توانایی برآمدن از عهده‌ی شرایط فوق العاده سرد را دارند، تحت فشار شدید قرار می‌گیرند. به طور مثال کمپانی BMW چگونگی اثر گذاری دمای شدید زیر صفر بر نحوه‌ی شارژ مجدد سیستم ذخیره سازی انرژی، نحوه‌ی انتقال نیروی برق به موتور الکتریکی، نحوه‌ی تامین شدن سیستم برقی خودرو به وسیله‌ی انرژی، و چگونگی پاسخ دهی سیستم‌های گرمایشی و تهویه هوا را تجزیه و تحلیل خواهد کرد. به علاوه سیستم‌های کنترل سوسپانسیون و انتقال قدرت برقی به طور گسترده مورد آزمایش قرار می‌گیرند و سیستم‌های هدایت و ترمز نیز به منظور رسیدن به عملکرد مطلوب به خوبی تحت این شرایط تنظیم می‌شوند.

در حالیکه این تصاویر اولین نگاه رسمی ما به ورژن تولیدی BMW iNext محسوب می‌شود اما کمپانی BMW این خودرو را به منظور مخفی نگه داشتن جزئیات طراحی آن به وسیله‌ی لایه‌های ضخیمی از پوشش استتار پوشانده است و این احتمال نیز وجود دارد که در بدنه‌ی این خودرو از پنل‌هایی که به ورژن تولیدی تعلق ندارد استفاده شده باشد. با این وجود در حالیکه انتظار می‌رود مدل تولیدی شدیداً از مدل کانسپت آینده گرایانه‌ی این شرکت الهام گرفته باشد اما نمونه‌ی اولیه‌ی این خودرو ظاهراً به طور چشمیگری تعدیل یافته است. به طوریکه پنجره‌ی مشبک بسیار بزرگ این خودرو دیگر تا سپر جلویی ادامه نیافته و کاپوت نیز عریض‌تر شده است، اگرچه ظاهراً در مدل تولیدی این خودرو شاهد استفاده‌ی از چراغ‌های جلویی LED باریک به کار رفته در مدل کانسپت هستیم. این خودرو به طور کلی از ظاهری بسیار صاف و براق برخوردار بوده و بنابراین این امید وجود دارد که ورژن تولیدی در مقایسه با طراحی متضاد مدل کانسپتی iNext از ظاهر بهتری بهره‌ مند خواهد بود.

در ابتدا، مدل iNext تکنولوژی خودکار سطح ۳ را عرضه خواهد کرد که این امکان را در اختیار راننده قرار می‌دهد که با هوشیار و آماده ماندن برای کنترل مجدد خودرو در صورت نیاز، دست‌های خود را برای زمان‌های طولانی‌ از روی فرمان بردارد، اما با این وجود کمپانی BMW در نظر دارد تا تکنولوژی خود مختاری سطح پنج کامل را تا سال ۲۰۲۵ آزمایش کند. جزئیات فنی این خودرو در زمینه‌ی مکانیزم تولید و انتقال قدرت، ظرفیت باطری، شعاع حرکتی، و قدرت همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد اما انتظار می‌رود که مدل تولیدی iNext در زمان روانه شدن به بازار در سال ۲۰۲۱ حداکثر شعاعی تا ۴۳۵ مایل را ارائه کند.


مطالب مرتبط

پاسخ بدهید